- Regulamin pobytu ucznia w szkole
- Regulamin podręczniki szkolne
- Program szkoły
- Zasady organizowania gimnastyki korekcyjnej
- Zasady organizowania zespołów korekcyjno-kompensacyjnych
- Procedura organnizacji zindywidualizowanej ścieżki kształcenia
- Procedury zwalniania uczniów z zajęć przez rodziców
- Procedury zwaliania uczniów przez nauczycieli
- Procedury postępowania w przypadku starań o odszkodowanie
- Statut
- Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny
- Regulamin wolontariatu
- Standardy Ochrony Małoletnich
- Standardy Ochrony Małoletnich wersja dla uczniów
- Szczepienie - dokumenty
- WZÓR ZWOLNIENIA UCZNIA ZE ŚWIETLICY
Program szkoły
PROGRAM
Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9
im. Jana Łangowskiego w Opolu
I. MISJA
Jesteśmy publiczną placówką oświatową, realizującą potrzeby uczniów, rodziców i środowiska.
Działamy po to aby:
byli solidnie przygotowani do dalszej nauki i życia w dynamicznie rozwijającym się świecie XXI wieku.
Ich rodzice
darzyli nas zaufaniem.
Pracownicy szkoły
mieli satysfakcję z wykonywanej pracy.
Szkoła
cieszyła się uznaniem w środowisku.
- kształcenie według najlepszych programów,
- rzetelne zdobywanie, pogłębianie wiedzy,
- wyposażenie w umiejętności niezbędne do funkcjonowania w świecie i zdobywania dalszej wiedzy,
- troskę o każdego ucznia i wsparcie każdego jako niepowtarzalnej jednostki,
- zgodne współistnienie i współpracę między nauczycielami, uczniami, rodzicami,
- klimat życzliwości,
- profesjonalizm,
- zajęcia pozalekcyjne,
- zajęcia wspierające ucznia.
Pracę wychowawczą opieramy na wartościach zaakceptowanych przez środowisko szkolne.
Wyróżniamy się naszą postawą podkreślającą wagę jaką przykładamy do zaangażowania w każde podejmowane działanie i każdą decyzję dotyczącą szkoły. Jesteśmy dumni z tego co robimy i kim jesteśmy dla siebie nawzajem.
II. WIZJA SZKOŁY
1. Filary szkoły
Praca Szkoły opiera się na pięciu mocnych filarach:
Kształcenie
Wychowanie
Opieka
Nauczyciel
Baza
a) powiązane z praktyką
b) z wykorzystaniem źródeł
c) rozbudzające zainteresowania
d) w oparciu o aktywne metody pracy
e) uwzględniające możliwości uczniów
f) wspierające wszechstronny rozwój ucznia.
a) wspierające rodzinę
b) kształtujące
· dociekliwość poznawczą ucznia, ukierunkowanie na dobro, prawdę i piękno
· wrażliwość
· odpowiedzialność
· samodzielność i chęć samodoskonalenia
· współdziałanie i współtworzenie
· szacunek dla dobra wspólnego
· wartości moralne
· przywiązanie do tradycji
· przynależność regionalną
· miłość do ojczyzny
· tolerancję
· poszanowanie wartości demokratycznych
· poszanowanie praw człowieka
a) otwarta dla środowiska
b) racjonalnie wykorzystująca czas wolny ucznia
c) oferująca zajęcia pozalekcyjne
d) zwracająca uwagę na profilaktykę opiekuńczo-wychowawczą
e) dająca poczucie bezpieczeństwa.
a) doskonalący i dokształcający się
b) indywidualnie traktujący ucznia
c) motywujący do pracy ucznia
d) mający czas dla ucznia
e) wspomagający rodziców
f) twórczy
g) sprawiedliwy
h) szanujący ucznia
i) kompetentny
a) pracownie przedmiotowe wyposażone w różnorodne pomoce i nowoczesne środki dydaktyczne
b) pracownia komputerowa – internet
c) sala gimnastyczna i inne obiekty sportowe
d) biblioteka z bogatym księgozbiorem
e) nowoczesne sanitariaty
Szkoła dysponując nowoczesną bazą dydaktyczną, oferuje uczniom szeroki wachlarz zajęć obowiązkowych i pozalekcyjnych. W oparciu o tę bazę uczniowie przy pomocy twórczej kadry nauczycielskiej są bardzo dobrze przygotowani do reprezentowania szkoły w konkursach przedmiotowych, zawodach sportowych i innych formach rywalizacji. Proces dydaktyczny oparty jest o metody aktywizujące, dzięki którym uczeń sam odkrywa otaczający go świat. Uczniowie potrafią racjonalnie organizować swój czas wolny, aktywnie uczestniczą w życiu klasy, szkoły i środowiska.
2.Sylwetka ucznia rozpoczynającego i kończącego naukę
Uczeń rozpoczynający naukę w szkole podstawowej
Absolwent szkoły podstawowej
Uczeń rozpoczynający edukację w szkole podstawowej funkcjonuje w domu i rozpoczyna funkcjonować w szkole. Pozytywnie patrzy na świat, siebie i innych ludzi. Traktuje naukę jako coś nowego, czasem nawet abstrakcyjnego. Ma określony, dość wąski krąg zainteresowań, którym poświęca swój czas.
Absolwent szkoły podstawowej samodzielnie funkcjonuje w otaczającym go świecie. Łatwo nawiązuje kontakty, ma swój krąg przyjaciół. Pozytywnie patrzy na wszystko, wierzy w siebie i swoje możliwości. Ma określone zainteresowania, które pomogą mu dokonać wyboru dalszej drogi kształcenia. Jest kompetentny do samokształcenia.
· Uczy się odpowiedzialności. Nie zawsze przewiduje skutki swoich działań. Cieszy się z sukcesów. Nie zawsze potrafi akceptować porażki, ale jeśli jest w stanie – nie poszukuje rozwiązań alternatywnych. Napotykając na problem nie wie jak go rozwiązać .Zwraca się o pomoc do osób ze swojego najbliższego otoczenia i korzysta z niej. Nie potrafi świadomie dążyć do usprawnienia swojego warsztatu pracy: wykorzystania nowych źródeł wiedzy, opanowania nowych narzędzi. Działając w grupie nie zawsze poczuwa się do współodpowiedzialności za efekty jej aktywności.
· Jest odpowiedzialny. Zdaje sobie sprawę z możliwości następstw różnych działań. Gotów jest ponosić odpowiedzialność za swoje postępowanie i swoje decyzje – potrafi przyznać się do błędu i wykazuje odwagę cywilną. W działaniu zwraca uwagę na względy bezpieczeństwa. W działaniu zbiorowym wykazuje poczucie odpowiedzialności za efekty pracy grupy.
· Jest ciekawy świata. Jednak nie potrafi gromadzić wiadomości korzystając z rozmaitych źródeł. Nie zawsze dostrzega złożoność otaczającego go świata. Nie potrafi analizować istniejących w nim zależności i związków przyczynowo-skutkowych
· Jest ciekawy światy. Stale poszerza swoje wiadomości na temat zjawisk i zależności występujących w świecie. Bierze czynny udział w pracach kół zainteresowań, jest współorganizatorem wycieczek krajoznawczych.
· Nie jest krytyczny. Nie potrafi selekcjonować i porządkować zdobywanych informacji i określać ich przydatność do określonego celu. W pełni zdaje się na doświadczenie i autorytet nauczyciela.
· Jest krytyczny. Z dystansem podchodzi do uzyskiwanych informacji; potrafi je weryfikować w oparciu o alternatywne źródła wiedzy. Odróżnia elementy perswazji od prawdy w przekazach medialnych.
· Jest często lekkomyślny. Nie zna zagrożeń związanych z życiem w swoim środowisku; nie potrafi modyfikować swojego zachowania w ich przewidywaniu. Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym musi być kontrolowany. Nie zawsze postępuje zgodnie z zasadami higieny. Wykazuje dużą aktywność fizyczną.
· Jest rozważny. Potrafi przewidywać zagrożenia także w sytuacjach nowych i modyfikuje swoje zachowania w ich przewidywaniu. Ma ugruntowane nawyki higieniczne. Planuje swoją pracę i wypoczynek, potrafi świadomie przeciwdziałać stresowi. Wykazuje stosowną aktywność fizyczną.
· Jest prawy. Rozróżnia dobre i złe uczynki w oparciu o system wartości obowiązujący w jego otoczeniu. W swoim postępowaniu wykazuje dobre intencje.
· Jest prawy. Rozróżnia dobre i złe uczynki w oparciu o system wartości obowiązujący w jego otoczeniu. Umie stopniować oceny moralne i dokonywać wyboru w sytuacjach trudnych i niejednoznacznych.
· Uczy się tolerancji. Często nie rozumie, że różnice między ludźmi są czymś normalnym i pożądanym. Nie zawsze potrafi dostrzec w innym dobrych cech i go zrozumieć.
· Jest tolerancyjny. Rozumie, że różnice między ludźmi są czymś normalnym i pożądanym. Ze zrozumieniem traktuje różnice wynikające z różnych możliwości, motywacji oraz odmienności kulturowej.
· Jest punktualny. Uczy się pod kontrolą posługiwać czasem planując swoje zajęcia.
· Jest punktualny. Dotrzymuje terminów. Sprawnie posługuje się czasem planując swoje zajęcia. Szanuje czas swój i innych ludzi.
· Jest otwarty. Jeszcze nie potrafi korzystać z możliwości, jakie stwarza mu dom i szkoła. Często nie rozumie ograniczeń wynikających z jego wieku. Chętnie ale nie zawsze skutecznie nawiązuje komunikację, prezentując swój punkt widzenia. Wie, że istnieją różne sposoby komunikowania. Uczy się korzystania z nowoczesnych technik komunikacyjnych. W grupie nie zawsze potrafi działać zgodnie z obowiązującymi w niej zasadami. Interesuje się stawianymi przed nim zadaniami, ale nie potrafi planować swoich działań na rzecz ich realizacji.
· Jest otwarty. Posługuje się mową ciała i dostosowuje treść i formę komunikatu do możliwości odbiorcy. Sprawnie posługuje się nowoczesnymi technologiami komunikacyjnymi. Dobrze współpracuje z grupą. Rozumie zasady demokracji: potrafi dyskutować używając różnych argumentów, umie poszukiwać rozwiązań kompromisowych i podporządkować się woli większości.
· Nie jest samodzielny. Opiera się na pomocy rodziców i nauczyciela. Oczekuje ciągłych wskazówek w realizacji stawianych mu zadań.
· Jest samodzielny. Orientuje się w otaczającym go świecie. Potrafi stawiać sobie cele i je realizować. Swobodnie korzysta z różnych źródeł wiedzy. W razie potrzeby potrafi zaprojektować złożone działania, dobierając odpowiednie metody postępowania.
3.Sylwetka nauczyciela.
Nauczyciel Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 w Opolu winien prezentować wszystkie te cechy, które przyjdzie mu kształtować u uczniów. Powinien być przede wszystkim:
· Otwarty. Gotów przełamywać stereotypy w swoim zawodzie i poszukiwać dróg porozumienia z uczniami, ich rodzicami i innymi nauczycielami. Chętny do rozwijania swojego warsztatu pracy i poszukiwania nowych doświadczeń.
· Komunikatywny. Śmiało prezentuje własne poglądy, argumentując i broniąc ich, ale równocześnie gotowy jest do wysłuchania opinii innych ludzi, także uczniów. Umiejący i lubiący współpracować w zespole.
· Kompetentny. Dysponujący bogatą, wciąż aktualizowaną wiedzą w swojej dziedzinie oraz szerokimi zainteresowaniami ogólnymi.
· Konkretny. Potrafiący w syntetyczny sposób określić swoje oczekiwania i wymagania oraz dokonać rzeczowej oceny ich realizacji.
· Twórczy. Umiejący stawiać sobie cele i dostosowywać do nich swoje działania. Stale poszukujący i weryfikujący swoje pomysły.
III. ZAGADNIENIA OGÓLNE
1. Cel i zadania działalności edukacyjnej.
Cel.
· Wspomaganie rozwoju dziecka jako osoby i wprowadzanie go w życie społeczne.
Zadania.
1. Wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności stosownie do ich rozwoju i zdolności
2. Umacnianie wiary we własne siły i osiąganie sukcesów.
3. Rozbudzenie potrzeb korzystania z dzieł myśli ludzkiej i dóbr kultury.
4. Rozwijanie możliwości estetycznej i zdolności twórczego myślenia.
5. Zachęcanie do samokształcenia.
6. Ułatwianie rozumienia i poznawania samego siebie oraz otoczenia.
7. Rozwijanie wrażliwości moralnej, otwartości na poglądy i potrzeby innych ludzi.
8. Stwarzanie warunków do rozwijania samodzielności, obowiązkowości, podejmowanie odpowiedzialności za siebie i innych.
9. Kształtowanie postawy dociekliwości i refleksyjności.
10. Ułatwianie uczestnictwa w kulturze.
11 .Zapewnienie młodzieży możliwości korzystania z technologii informacyjnej i komunikacyjnej na lekcjach różnych przedmiotów i zajęciach pozalekcyjnych.
12. Ukształtowanie racjonalnego podejścia do problemów życiowych, w tym do higienicznego trybu życia i higieny osobistej.
13. Poszerzenie wiedzy i umiejętności związanych ze zdrowymi stylami życia i profilaktyką zaburzeń, także patologią społeczną.
2.Główne kierunki działań.
Porównanie sylwetek ucznia rozpoczynającego edukację w szkole podstawowej i jej absolwenta pozwala ustalić najważniejsze zadania dydaktyczno – wychowawcze Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Łangowskiego w Opolu.
Należeć do nich będą:
1. Kształtowanie samodzielności, a w tym:
a) przygotowanie do sprawnego funkcjonowania poza domem i szkołą, zarówno w sensie fizycznym (poruszanie się, bezpieczeństwo, komunikacja międzyludzka), jak i duchowym (np. umiejętność dobrania sobie właściwego towarzystwa, udział w kulturze itp.)
b) rozwinięcie kompetencji w dziedzinie samokształcenia – wdrażanie do stawiania sobie celów samokształceniowych i realizowania ich.
2. Przygotowanie do podjęcia nauki w gimnazjum, rozwijanie zainteresowań oraz zapoznanie z istniejącymi możliwościami dalszej edukacji.
3. Przygotowanie do życia w społeczeństwie demokratycznym, a w tym:
a) umacnianie wiary w siebie i poczucia podmiotowości
b) wdrażanie do uczestnictwa w różnych formach dyskusji
c) uczenie negocjowania i wyrabianie skłonności do kompromisu.
4. Wdrażanie do planowania i projektowania działań indywidualnych i zbiorowych.
5. Rozwijanie i umacnianie poczucia odpowiedzialności
6. Stwarzanie warunków do prowadzenia zdrowego trybu życia.
7. Umacnianie szacunku dla prawa i wdrażanie do wartościowania w oparciu o normy moralne.
8. Kształtowanie postawy tolerancji wobec ludzi o innych możliwościach, motywacjach i korzeniach kulturowych.
IV. ZAGADNIENIE SZCZEGÓŁOWE.
1. Struktura szkoły
Organem nadzorującym szkołę jest Kuratorium Oświaty w Opolu, zaś organem prowadzącym szkołę jest Rada Miasta Opola.
Organ prowadzący szkołę jest obowiązany zapewnić szkole podstawowe warunki do realizacji przez nauczyciela zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych (art.29 pkt.1 Karty Nauczyciela).
Do zadań powołanego dyrektora szkoły należy planowanie, organizowanie, kierowanie i nadzorowanie pracy szkoły, a w szczególności:
1) Tworzenie warunków do realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych szkoły.
2) Kształtowanie twórczej atmosfery pracy w szkole, właściwych warunków pracy i stosunków pracowniczych.
3) Współdziałanie z organem prowadzącym szkołę – realizowanie jego zaleceń i wniosków w zakresie i na zasadach określonych w ustawie.
Tworzenie oddziałów w naszej szkole odbywa się na podstawie zestawienia dzieci z obwodu, którym dysponuje miasto – wydział meldunkowy.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 1999 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych – Dziennik Ustaw Nr 14 poz.132, § 7 pkt 1.
do klasy pierwszej w PSP nr 9 w Opolu prowadzonej przez Radę Miasta Opola przyjmuje się:
1) z urzędu – dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły.
2) na prośbę rodziców (prawnych opiekunów) – dzieci zamieszkałe poza obwodem danej szkoły, w przypadku, gdy szkoła dysponuje wolnymi miejscami. Szczegółowe struktura organizacyjna ujęta jest w Statucie Szkoły.
2.Program zajęć edukacyjno-wychowawczych.
Na program zajęć edukacyjno – wychowawczych składają się oddzielne opracowania.
1) Zestaw programów nauczania.
2) Realizacja ścieżek edukacyjnych
3) Programy nauczycielskie, w tym regionalizacja
4) Wewnątrzszkolny System Oceniania
5) Program wychowawczy
6) Plan działań dydaktyczno – wychowawczych.
7) Zestaw klasowych programów wychowawczych.
8) Program dydaktyczno – wychowawczy świetlicy szkolnej.
9) Program dydaktyczno – wychowawczy biblioteki szkolnej.
10) Program dydaktyczno – wychowawczy pedagoga szkolnego.
11) Zestaw harmonogramów prac:
- kalendarz imprez szkolnych
- kalendarz organizacji roku szkolnego
- harmonogram działalności Samorządu Uczniowskiego.
3. Program zajęć pozalekcyjnych.
W szkole mogą być organizowane zajęcia pozalekcyjne w wymiarze ustalonym przez dyrektora szkoły.
Oferta zajęć pozalekcyjnych.
Zajęcia pozalekcyjne mogą mieć charakter:
- zajęć dydaktyczno – wyrównawczych
- kółek przedmiotowych
- kółek zainteresowań pozaprzedmiotowych
- zajęć sportowo – rekreacyjnych.
Cele zajęć pozalekcyjnych i ich uczestnicy.
Zajęcia dodatkowe przeznaczone są dla uczniów pragnących wspólnie z nauczycielem poszerzać swoje wiadomości i umiejętności w zakresie jednego przedmiotu lub innej dziedziny aktywności.
Cel zajęć:
- rozbudzanie i kształtowanie zainteresowań uczniów
- poszerzanie wiedzy uczniów poza zakres przewidziany w programie nauczania
- rozwijanie uzdolnień uczniów.
W zajęciach pozalekcyjnych uczestniczą uczniowie zainteresowani przedmiotem, poprzez zapisanie się u nauczyciela prowadzącego. Grupa powinna liczyć minimum 12 uczniów z różnych klas.
Cele zajęć wyrównawczych i ich uczestnicy.
W zajęciach wyrównawczych z języka polskiego, matematyki uczestniczą uczniowie wyznaczani przez swoich nauczycieli przedmiotu (w porozumieniu z wychowawcą i rodzicami) oraz Miejską Poradnią Pedagogiczno – Psychologiczną.
Celem zajęć jest:
- praca z uczniem mającym trudności w nauce,
- pomoc uczniom w opanowaniu podstaw programowych i umożliwienie uzyskania promocji do klasy programowo wyższej.
Grupa może liczyć minimum 12 uczniów.
4. Propozycja zajęć pozalekcyjnych
L.p
Rodzaj zajęć
Cele zajęć
1.
Zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze:
- język polski
- matematyka
- praca z uczniem mającym trudności w nauce
- pomoc uczniom w opanowaniu wymagań koniecznych
2.
Kółko przedmiotowe
- językowe
- matematyczne
- informatyczne
- przyrodnicze
- rozbudzanie i kształtowanie zainteresowań uczniów
- poszerzenie wiedzy uczniów poza zakres przewidziany w programie nauczania
- przygotowanie uczniów do konkursów i olimpiad przedmiotowych na szczeblu gminnym, wojewódzkim i centralnym
3.
Zajęcia SKS
- gry zespołowe
- pływanie
- zajęcia rekreacyjno – sportowe
- grupy specjalistyczne
- harmonijny rozwój fizyczny
- kształtowanie psychomotoryki poprzez dobór środków rozwijających cechy motoryczne
- eksponowanie indywidualnych możliwości, zainteresowań i umiejętności ruchowych uczniów
- przygotowanie uczniów do zawodów sportowych i rekreacyjnych różnego szczebla
4.
Taniec towarzyski.
Zespół rytmiczno-wokalny.
- kształtowanie zainteresowań i zamiłowań muzycznych
- rozwijanie zdolności oraz wrażliwości na muzykę
- poznawanie dorobku kultury muzycznej
- nauka rytmu i śpiewu
- przygotowanie uczniów do udziału w uroczystościach szkolnych
5.
Kółko ekologiczne.
- przygotowanie ucznia do konkursu
- kształtowanie postaw ukierunkowanych na właściwe korzystanie ze środowiska i odnowa jego zasobów
- rozwijanie zainteresowań zagadnieniami związanymi ze środowiskiem
- inspirowanie do działań mających na celu ochronę przyrody: zasobów środowiska
- zainteresowanie uczniów badaniami i obserwacjami środowiska pod kątem jego wartości przyrodniczych, ekonomicznych i społecznych w miejscu zamieszkania
6.
Kółko recytatorskie.
- komunikacja za pomocą słowa mówionego
- kształtowanie kultury języka, estetyki wypowiedzi
- praca nad własną interpretacją tekstu
- wyraźna i wyrazista wymowa, akcentowanie, frazowanie
- przygotowanie do konkursu recytatorskiego
7.
Kółko plastyczne
- kształtowanie zainteresowań i zamiłowań plastycznych
- rozwijanie zdolności plastycznych
- poznawanie dorobku kultury plastycznej
- przygotowanie uczniów do udziału w konkursach
- dekoracja szkoły
8.
Klub europejski.
- poznawanie mechanizmów integracji Polski z Unią Europejską
- nawiązanie kontaktów z rówieśnikami z innych krajów z Unii Europejskiej poprzez stworzenie szkół partnerskich i szkół bliźniaczych
- poznanie tradycji, zwyczajów i standardów życia innych państw
V. PROGRAM WSPÓŁPRACY ZE ŚRODOWISKIM LOKALNYM
Celem współpracy ze środowiskiem lokalnym jest:
1) kształcenie u uczniów
a) chęci poznania świata
b) umiejętności komunikowania się z innymi
c) szacunku do przyrody i współodpowiedzialności za nią
d) umiejętności funkcjonowania w środowisku lokalnym
2) uświadomienie uczniom ich prawa do uzyskania informacji związanych z funkcjonowaniem w środowisku lokalnym.
W ramach współpracy szkoły z najbliższym środowiskiem ucznia należy pamiętać o konieczności działań nie tylko w najbliższym obrębie szkoły, lecz również w miejscowości, w której uczeń mieszka, spędza wolny czas. Jednocześnie należy stwierdzić, że najważniejszymi partnerami we współpracy szkoły ze środowiskiem lokalnym są rodzice ucznia. Wobec powyższego współpracę szkoły ze środowiskiem lokalnym można ująć w następujących aspektach:
Rodzice
Władze lokalne
Wymiar sprawiedliwości
Placówki kulturowe
Inne placówki oświatowe – opiekuńcze
1. Bieżące informacje o osiągnięciach dziecka w nauce i zachowaniu (kontakt bezpośredni i pośredni).
2. Informowanie o zasadach ujętych w regulaminie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów.
3. Zapoznanie z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania, Programem wychowawczym, Wymaganiami programowymi, Statutem Szkoły, Regulaminami i innymi przepisami prawa oświatowego.
4. Udzielanie informacji i porad w sprawach wychowania i dalszego kształcenia dzieci.
5. Poznanie i ustalenie potrzeb wychowawczo – opiekuńczych dzieci.
6. Współudział w organizowaniu pozamiejscowych wycieczek klasowych.
7. Zapraszanie rodziców na imprezy i uroczystości szkolne.
8. Bieżące informacje o potrzebach szkoły (np. pozyskiwanie sponsorów).
9. Pedagogizacja rodziców.
10. Organizacja wspólnych imprez szkolnych i pozaszkolnych.
1. Propagowanie profilaktyki pro zdrowotnej.
2. Prowadzenie konkursów przedmiotowych:
a) zapoznanie uczniów z pracą urzędów
b) nawiązywanie kontaktów z władzami poprzez spotkania z nauczycielami i uczniami z okazji:
- „drzwi otwartych szkoły”
- festynów np. „Witamy lato”
- uroczystości szkolnych.
1. Działanie profilaktyczne ze strony policji.
2. Prowadzenie przez policjantów spotkań dotyczących wychowania komunikacyjnego.
1. Uczestnictwo w audycjach umuzykalniających, spektaklach teatralnych i innych imprezach kulturalnych.
2. Organizowanie w szkole akademii szkolnych, dyskotek itp.
3. Lekcje muzealne i wystawy okazjonalne.
4. Wyjścia do kina, biblioteki.
5. Spotkania z ludźmi kultury i sztuki.
1. Pomoc uczniom przejawiającym trudności w nauce (rozpoznanie rodzaju i stopnia trudności poprzez przebadanie w Miejskiej Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej).
2. Rozpoznanie środowiska ucznia, kierowanie na dożywianie, udzielanie doraźnej pomocy finansowej i rzeczowej.
3. Wspieranie ludzi potrzebujących pomocy.
VI. PROGRAM KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO NAUCZYCIELI
W kształceniu ustawicznym realizowane będą dwa kierunki:
1) dokształcanie – prowadzone przez wyższe uczelnie i ośrodki metodyczne
2) doskonalenie, poprzez Wewnętrzszkolny System Doskonalenia (WDN) oraz samodoskonalenie.
Ad.1. Szkoła będzie w miarę możliwości wspierać nauczycieli, którzy podejmą dokształcanie zgodne lub pokrewne z posiadanym kierunkiem wykształcenia oraz te formy dokształcania, które związane są bezpośrednio z umiejętnością wykorzystania komputera do pracy w szkole. Szkoła jest zainteresowana uzyskiwaniem kwalifikacji przez nauczycieli dotyczących innego przedmiotu nauczania.
Ad.2. WDN – to strategia rozwoju szkoły, która pozwala wprowadzić zmiany w szkole. Będzie ono ukierunkowane na rozwój szkoły, zmierzać do lepszej szkoły i uczynienia życia szkolnego bardziej wartościowym.
WDN w PSP nr 9 w Opolu realizowane jest w dwóch głównych kierunkach:
a) dążenie do „lepszej szkoły”
b) dążenie do wewnętrznej reformy zmierzającej do rozwoju organizacyjnego.
Specyfiką WDN będzie:
- celowe i kooperacyjne uczenie się rady pedagogicznej
- praca na miejscu nad tematami ponadprzedmiotowymi szkoły
- utrzymanie, aktualizacja i poprawa tych kwalifikacji, które są ważne dla szkoły w jej procesie doskonalenia.
Działania koncentrować się będą wokół:
1) metod aktywizujących pracę nauczycieli i uczniów
2) mierzenia jakości pracy szkoły
3) wykorzystywania nowoczesnej techniki informacji w pracy nauczyciela.
4) wprowadzania w większym zakresie koncepcji współczesnej pedagogiki
5) zdobywania kolejnych stopni awansu zawodowego
VII. PROCEDURY FUNKCJONOWANIA SZKOŁY.
Procedury funkcjonowania szkoły zawierają oddzielne opracowania.
1) Statut Szkoły.
2) Regulamin Rady Pedagogicznej.
3) Regulamin Samorządu Uczniowskiego.
4) Regulamin Rady Rodziców.
5) Regulamin biblioteki.
6) Regulamin świetlicy
7) Regulamin nauczyciela dyżurnego.
v Na początku każdego roku szkolnego Rada Pedagogiczna opracuje szczegółowy plan realizacji Programu Szkoły na dany rok szkolny.
v Realizacja programu będzie poddana ciągłej ewaluacji, w wyniku , której mogą nastąpić korekty programu.
v Harmonogram działań ewaluacyjnych zostanie opracowany przez Radę Pedagogiczną na początku roku szkolnego 2001/2002.
Zatwierdzono uchwałą Rady Pedagogicznej w dniu 31.08.2000 r.