Dziś 24 maja 2024r. w PSP 21 odbył się XIII Międzyszkolny Konkurs Pięknego Pisania "Kaligrafek". Naszą szkołę reprezentowali: z klas pierwszych Lech Leszczyński kl. IB, z klas drugich Lena Borecka kl. IIA, i z klas trzecich Natalia Ebisch z kl. IIIA. Wyniki konkursu poznamy 7 czerwca 2024 r. a tymczasem trzymamy za naszych uczniów kciuki!!!
PROGRAM PROFILAKTYKI ZINTEGROWANEJ ARCHIPELAG SKARBÓW
Program Archipelag Skarbów® to dwa dni warsztatów, w których rozmawiamy z młodzieżą o sprawach ważnych dla nastolatka. Dorastanie, szczęście, przyjaźń i miłość. Program wspiera młodzież w poznawaniu i akceptacji siebie, wzmacnia kompetencje w zakresie asertywności oraz zachęca do pozytywnego spojrzenia na istotne obszary z punktu widzenia psychologii rozwojowej.
Program będzie realizowany w naszej szkole w dniach 03–04 czerwca dla uczniów klas 8 przez trenerów fundacji YAQ projekt – Pracownia Rozwoju Społecznego.
03.06.2024r. o godz. 17:00 w sali gimnastycznej w naszej szkole odbędzie się spotkanie dla rodziców uczniów biorących udział w programie. Spotkanie dotyczy tego, jak w pozytywny sposób towarzyszyć nastolatkom w ich drodze dorastania.
Serdecznie zapraszamy.
Rozstrzygnięcie konkursu Mucha Odpaducha
Z radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły zostali nagrodzeni w konkursie "Mucha Odpaducha podpowiada, jak segregować wypada", organizowanym przez Miejskie Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 24 maja 2024r. Nagrodzeni uczniowie to: II miejsce - Laura Pawleta kl.2c, III miejsce - Maciej Węgrzyn kl.3a
Wyróżnienia: Sonia Lach kl. 1c, Amelia Popławska kl.1c, Kuba Trzeciak kl. 3c, Filip Węgrzyn kl.5b, Zofia Śmiałek kl. 6b
Godziny dostępności w MPPP
Szanowni Rodzice,
przekazujemy Państwu informację o możliwości skonsultowania się ze specjalistą przed zgłoszeniem do Poradni, w przypadku pytań dotyczących nurtujących rodziców, wątpliwości dotyczących rozwoju dziecka, potrzeby uzyskania wskazówek co do dalszego postępowania z dzieckiem, zarówno formalnego jak i praktycznego.
Wycieczka do Zoo
21 maja 2024r. klasa 4a wraz z nauczycielami wybrała się na wycieczkę do ZOO w Opolu. Celem wyjścia było wzbogacenie wiedzy na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych regionach świata oraz kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. Uczniowie mieli okazję zobaczenia niespotykanych na co dzień zwierząt i ptaków. Zachowanie egzotycznych zwierząt budziło wśród dzieci wiele pozytywnych emocji, a wspólnie spędzony czas sprzyjał integracji w przyjaznej atmosferze.
8
Lekcja online
Starsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli niedawno w wyjątkowej lekcji wychowawczej. Młodzież miała okazję dowiedzieć się nieco więcej na temat zespołu Downa, a także przeprowadzić wywiad z Szymonem - uczestnikiem niezwykłego programu Down the Road.
Zajęcia zorganizowane przez Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa "Tęcza"
Projekty zdrowotne
Centrum Zdrowia w Opolu Sp. z o.o.
zaprasza do trwających, bezpłatnych projektów dla dzieci z miasta Opola:
- Dla dzieci z klas I – badania okulistyczne i badania laryngologiczne
(projekt realizowany do 15 grudnia 2024 r).
Telefony do rejestracji od poniedziałku do piątku:
77 40 20 308 – rejestracja ogólna, w godz. od 10:30 – 18:00
77 40 20 302 – rejestracja dziecięca, w godz. od 10:30 – 18:00
77 45 15 280 – rejestracja dziecięca, w godz. od 10:30 – 15:00
77 88 73 305 – rejestracja dziecięca, w godz. od 11:00 – 15:00
77 44 12 092 – rejestracja dziecięca, w godz. od 11:00 – 15:00
- Dla dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat - Konsultacje dietetyczne
(projekt realizowany do 15 grudnia 2024 r.):
- wywiad zdrowotno-żywieniowy
- badanie analizatorem składu ciała
- pomiar wzrostomierzem
- badanie krwi
- opracowanie indywidualnej diety
- materiały edukacyjne
- edukacja żywieniowa dla rodzica (dziecko poniżej 18 r.ż.)
Telefony do rejestracji od poniedziałku do piątku:
77 40 20 308 – rejestracja ogólna, w godz. od 10:30 – 18:00
77 40 20 302 – rejestracja dziecięca, w godz. od 10:30 – 18:00
77 45 15 280 – rejestracja dziecięca, w godz. od 10:30 – 15:00
77 88 73 305 – rejestracja dziecięca, w godz. od 11:00 – 15:00
77 44 12 092 – rejestracja dziecięca, w godz. od 11:00 – 15:00
- Dla dzieci i młodzież w wieku 12-16 lat - spotkanie z psychologiem, spotkania z psychiatrą oraz warsztaty psycho-edukacyjne dla dzieci i ich opiekunów
(projekt realizowany do 30 listopada 2024 r.).
Kwalifikacja do projektu na podstawie wypełnienia Szpitalnej Skali Lęku i Depresji HADS. Wypełnioną ankietę należy złożyć w przychodni Centrum Zdrowia w Opolu:
- w rejestracji ul. Waryńskiego 30, 45-047 Opole
- w rejestracji ul. Kościuszki 2, 45-062 Opole
- w rejestracji ul. Licealna 18, 45-714 Opole
- w rejestracji al. Witosa 26 45-418 Opole
lub w rejestracji ul. Kosmonautów 3a, 45-628 Opole
Ankiety są udostępnione we wszystkich rejestracjach przychodni oraz na stronie internetowej:
WSZYSTKIE BADANIA I KONSULTACJE DLA DZIECI SĄ BEZPŁATNE!!!
LICZY SIĘ KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ
W filharmonii
W piątek 10.05.2024 r. uczniowie naszej szkoły: Małgosia, Mikołaj i Damian wraz z nauczycielami wybrali się na otwartą próbę generalną Orkiestry Filharmonii Opolskiej przed koncertem pt. „Harfa? Najlepiej dwie!” pod batutą Wojciecha Rodka.
Przed próbą Pani koordynator przybliżyła nam historię i budowę instrumentu jakim jest harfa oraz zapoznała nas z repertuarem koncertu. Podczas wyjątkowej próby wychowankowie usłyszeli najbardziej wirtuozowskie utwory z harfą w roli głównej m.in. Concertino w dawnym stylu na dwie harfy i orkiestrę smyczkową – Macieja Małeckiego oraz Impresję i Jou-jou na 2 harfy i orkiestrę smyczkową - Franza Josefa Reinl.
Wycieczka do sejmu
8 maja 2024 roku uczniowie naszej szkoły – klasy Vb, Vc i część Va, wzięli udział w wycieczce do Warszawy w ramach sejmowego programu edukacji parlamentarnej. Celem wycieczki było zwiedzanie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, na zaproszenie posła na Sejm RP p. Tomasza Kostusia.
Uczniom towarzyszyli w charakterze opiekunów wychowawcy: mgr Natalia Prusak, mgr Daria Szleger oraz nauczyciele współorganizujący proces kształcenia mgr Anna Waindok i mgr Klaudia Mainka-Stein.
Stolica powitała nas piękną, słoneczną pogodą. Na dobry początek udaliśmy się spacerkiem oddać hołd wszystkim kombatantom AK pod Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie. Pomnik pozwolił nam przypomnieć sobie o etosie i bohaterstwie ludzi, tworzących struktury Podziemnego Państwa Polskiego oraz o tych, którzy ponieśli największą ofiarę dla dobra Ojczyzny. Monument znajduje się naprzeciw kompleksu budynków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej – najważniejszego celu naszego wyjazdu.
Aby tam się dostać trzeba było wykazać się nie lada cierpliwością. Najpierw należało wypełnić wszystko od strony formalnej, a potem poczekać w kolejce na wejście. Następnie musieliśmy się wylegitymować i przejść przez bramki kontrolne, za którymi przywitał nas p. poseł Tomasz Kostuś wraz z przewodnikiem. Trasa zwiedzania rozpoczęła się w Centrum dla Zwiedzających i obejmowała przejście podziemnym korytarzem, gdzie prezentowana jest wystawa dotycząca sejmowania w okresie I Rzeczpospolitej, a także makieta współczesnego kompleksu budynków sejmowych, o których malowniczo opowiedział nam pan poseł.
Następnie udaliśmy się na galerię Sali Posiedzeń Sejmu. Mieliśmy tam okazję zasiąść w ławach Sali Posiedzeń i obserwować odbywające się w tym czasie obrady. Imponująca sala z wyściełanymi zieloną tkaniną miejscami dla posłów i fotelem Marszałka zrobiła na nas ogromne wrażenie. Poczuliśmy się też bardzo wyróżnieni, kiedy pan wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty, prowadzący obrady przerwał je na chwilę, by nas oficjalnie powitać.
Zwiedzanie Sejmu obejmowało również wykład na temat historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Prelekcja pomogła uczniom zrozumieć jego genezę, włączając w to ważne momenty historyczne, takie jak uchwalenie Konstytucji 3 maja czy działalność Sejmu Wielkiego. Ponadto po krótce wyjaśniła struktury i funkcjonowanie polskiego parlamentu oraz innych instytucji związanych z systemem demokratycznym, takich jak Senat czy Trybunał Konstytucyjny.
Z Sali Posiedzeń udaliśmy się wraz z przewodnikiem oraz p. posłem Tomaszem Kostusiem na dalsze zwiedzanie. Oprowadzili nas między innymi po Hallu Głównym, na którym znajduje się tablica upamiętniająca posłów II Rzeczypospolitej poległych w czasie II wojny światowej. Znajdujące się tam schody główne to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów kompleksu sejmowego. Potężne, trójdzielne, zdobiące Hall główny, niejednokrotnie pojawiają się w obiektywach kamer relacjonujących wejście do Sejmu najważniejszych osób w państwie. Bardzo podobało nam się to miejsce ze względu na walory architektury oraz zdobną marmurową posadzkę. Naszą szczególną uwagę zwrócił także Korytarz Marszałkowski, przy tzw. stolikach dziennikarskich, gdzie reporterzy czekają na polityków, aby przeprowadzać z nimi wywiady. Podczas zwiedzania sejmowych korytarzy mieliśmy okazję spotkać wielu polityków i znanych dziennikarzy. Nasz pobyt w Sejmie uwieczniony został wspólnym zdjęciem z p. posłem Tomaszem Kostusiem i p. senatorem Piotrem Woźniakiem. Gdy nasza wizyta dobiegała końca otrzymaliśmy pamiątkowe książki oraz odblaski, magnesy i długopisy z monogramem Sejmu.
Nasza wizyta w gmachu sejmowym zakończyła się uroczystym obiadem w sejmowej restauracji. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu p. posła Tomasza Kostusia wizyta w Sejmie stała się doskonałą lekcją historii i patriotyzmu. Wzbogaciliśmy swoją wiedzę i wiadomości, a swoimi przeżyciami będziemy mogli dzielić się z innymi.
Chcielibyśmy serdeczne podziękować za możliwość odwiedzenia Sejmu RP przez naszą grupę uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Opolu. Ciepłe przyjęcie i zaangażowanie w oprowadzenie nas po gmachu sprawiło, że czuliśmy się honorowymi gośćmi. Dzięki hojności i życzliwości p. posła Tomasza Kostusia nasi uczniowie mieli wyjątkową okazję poznać bliżej funkcjonowanie polskiego parlamentaryzmu i zobaczyć z bliska miejsce, gdzie podejmowane są ważne decyzje dotyczące naszego kraju.
Doceniamy zaangażowanie w edukację młodego pokolenia i daną nam możliwość zapoznania się z instytucją tak istotną dla naszego społeczeństwa. Nasza wizyta w Sejmie stanie się niezapomnianym doświadczeniem, które z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na rozwój naszych uczniów.
Wyrażamy serdeczne podziękowania p. posłowi Tomaszowi Kostusiowi nie tylko za zaproszenie nas w tak szczególne miejsce, ale także za pokrycie kosztów wyjazdu.
Bardzo dziękujemy!
12
Konkurs plastyczny
Wczoraj 8 maja 2024r. w PSP nr 20 w Opolu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Mój ulubiony bohater literacki". W konkursie przyznano 20 równorzędnych nagród dla uczniów opolskich podstawówek. Z naszej szkoły nagrodę odebrali: Hanna Osipiak kl. 3A i Maciej Węgrzyn kl. 3A.
1
Zielona szkoła
Dzień 3 - wycieczka do Centrum Pasterskiego w Koniakowie - prelekcja pasterska „Kto ma owce ten ma sery” - pokaz wyrobu bundzu z degustacją serów. Bundz, bryndza, korbacze i sery gazdowskie, dlaczego nie wszystkie sery to oscypki?
Wizyta w Centrum Koronki Koniakowskiej - gdzie kultywowana jest tradycja heklowania - Muzeum Koronki Koniakowskiej, sklepik z twórczością ludową.
30
Zielona szkoła
Uczniowie z klas 2A, 2B, 3B i 3C przebywają obecnie na zielonej szkole w Beskidach. Wyjazd zaplanowano na pięć dni od 6 do 10 maja.
Dzień 1 - Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu - Centrum Edukacji Przyrodniczo - Leśnej, ścieżka edukacyjna, pokaz lotów ptaków drapieżnych i sów, bajkowa alejka z ruchomymi ekspozycjami bajek, plac zabaw.
23Dzień 2 - Wycieczka do Wisły - Muzeum Beskidzkie w Wiśle - lekcja pokazowa w XIX-wiecznej szkole.
12Kultura materialna górali śląskich - podstawy bytu górala, gospodarka sałaszniczo-pasterska, beskidzkie rzemiosło i rolnictwo, strój i sztuka ludowa Beskidu Śląskiego, wnętrze izby kurnej.
5Przejazd ciuchcią Wiślańską pod skocznię imienia A. Małysza, następnie do Wisły Czarne - Mała Zapora z wodospadem, zapora i jezioro w Wiśle Czarnem, przejazd do Zamku Prezydenta RP. Galeria z trofeami sportowymi Adama Małysza.
1
Akademia - święta majowe
Uczniowie klas piątych przygotowali dla szkolnej społeczności akademię przypominającą wydarzenia dotyczące uchwalenia Konstytucji 3 maja. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły odśpiewano hymn państwowy. Udział w akademii był wyjątkową lekcją historii przeplataną utworami muzycznymi i piękną recytacją.
14
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie