Z radością ogłaszamy nabór na **wyjazd zagraniczny do Włoch**, który odbędzie się prawdopodobnie w **listopadzie 2024 roku**. Wyjazd organizowany jest w ramach projektu finansowanego przez **Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE)**.
Czas trwania: około tygodnia
Miejsce:** Włochy 🌞
Dla kogo? Uczniowie klas V-VIII.
To wyjątkowa okazja do poznania nowej kultury, rozwijania umiejętności językowych oraz nawiązania międzynarodowych przyjaźni. Liczba miejsc jest ograniczona!
Zgłoszenia przyjmujemy do 15.10.2024r.
Formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie szkoły.: Deklaracja.docx
Kryteria rekrutacji:
W związku z przyznaniem finansowania dla projektu, który wspólnie składaliśmy w 2023 roku w ramach Erasmus+ , z listy rezerwowej tj środków Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego w projekcie będą mogły brać tylko i wyłącznie osoby z mniejszymi szansami. Każdy uczeń będzie musiał zadeklarować przynależność do danej kategorii, a my musimy mieć możliwość weryfikacji np. poprzez rozmowę, badanie psychologa szkolnego, dokumenty związane z pobranymi świadczeniami lub orzeczenia.
Opis definicji mniejszych szans, które muszą mieć uczestnicy projektu:
Niepełnosprawność – obniżona sprawność fizyczna, umysłowa, intelektualna lub sensoryczna, która w interakcji z różnymi barierami może ograniczać pełne i efektywne uczestnictwo w życiu społecznym na równych zasadach z innymi obywatelami.
Trudności edukacyjne, w tym mniejsza dostępność oraz struktura oferty edukacyjnej i szkoleń oraz problemy edukacyjne powodujące osiąganie słabych wyników w nauczaniu, a tym samym słabsze przygotowanie do życia zawodowego i społecznego, prowadzące do przedwczesnego kończenia nauki (w przypadku grupy uczniów).
Przeszkody natury ekonomicznej: za uczestników z mniejszymi szansami uznajemy osoby doświadczające problemów finansowych, osoby znajdujące się w niepewnej sytuacji ekonomicznej lub ubóstwie.
Różnice kulturowe wpływające na zmniejszenie szans w szczególności osób pochodzących ze środowisk migracyjnych lub uchodźczych: imigranci lub uchodźcy bądź ich potomkowie, osoby należące do mniejszości narodowych lub etnicznych, osoby mające trudności z adaptacją językową lub integracją kulturową bądź religijną. Takie różnice mogą stanowić istotne bariery w ogólnym uczeniu się, zwłaszcza dla osób ze środowisk migracyjnych lub uchodźczych, w szczególności nowo przybyłych migrantów, osób należących do mniejszości narodowych lub etnicznych, ale również użytkowników języka migowego. Zetknięcie się z językami obcymi i różnicami kulturowymi podczas uczestnictwa w życiu
Przeszkody społeczne związane z dyskryminacją: ze względu na płeć, wiek, pochodzenie etniczne, religie, przekonania, orientację seksualną lub niepełnosprawność, osoby o ograniczonych umiejętnościach społecznych, osoby znajdujące się w nieustabilizowanej sytuacji życiowej, m.in. młodzi rodzice lub osoby samotnie wychowujące dzieci, sieroty, osoby znajdujące się w grupie ryzyka osób narażonych na wypalenie zawodowe.
Przeszkody natury geograficznej, tj. zamieszkanie na obszarach defaworyzowanych wg stopnia urbanizacji Degurba 2 i 3, tzn. na terenach z mniejszymi możliwościami edukacyjnymi, rozwojowymi, transportowymi, z niską aktywnością obywateli, mniej rozwiniętych gospodarczo lub z mniejszym dostępem do instytucji kultury, osoby z obszarów oddalonych lub wiejskich, osoby z „problematycznych” stref miejskich, osoby z obszarów o słabiej rozwiniętej sieci usług (ograniczony transport publiczny, słaba infrastruktura), miasta tracące funkcje społeczno-gospodarcze.
Serdecznie zapraszamy do udziału!
Zespół organizacyjny 🚌