- Jesienne książkobranie
- Nasze wizyty w MBP 2024/2025
- Z życia szkolnej biblioteki 2024/2025
- Goście w naszej bibliotece
- Godziny pracy 2024/2025
- Nowości
- Testy do lektur
- Wykaz lektur kl. 1-3
- Wykaz lektur kl. 4
- Wykaz lektur kl. 5
- Wykaz lektur kl. 6
- Wykaz lektur kl. 7
- Wykaz lektur kl. 8
- Miesiąc Bibliotek Szkolnych -archiwum
- Z życia szkolnej biblioteki - archiwum
- Nasze wizyty w MBP - archiwum
Z życia szkolnej biblioteki - archiwum
ROZSTRZYGNIĘCIE AKCJI
„Czytaj z Muchą Odpaduchą”
Celem Akcji było promowanie idei drugiego życia odpadów: „Gospodarka w obiegu zamkniętym”, na przykładzie książek, jak również budowanie w uczestnikach Akcji prawidłowych nawyków w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi.
Wszyscy wyróżnieni uczniowie, którzy wzięli udział w Akcji, otrzymali nagrodę rzeczową w postaci maskotek:
- Muchy Odpaduchy
- Wróżki Odpadusi
- breloczka Muchy Odpaduchy
Spośród wszystkich szkół biorących udział w Akcji „Czytaj z Muchą Odpaduchą”, wyłoniono 5 laureatów, którzy przynieśli największą liczbę książek.
Laureatką Akcji okazała się uczennica naszej szkoły – Hanna Cyparska z klasy 3b, która przyniosła w sumie 55 książek. W imieniu Organizatora (Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Opola) przekazję serdeczne gratulacje naszej laureatce za imponujący wynik Akcji pn. „Czytaj z Muchą Odpaduchą”.
Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w Akcji, składam podziękowania za zaangażowanie na rzecz zasilania naszego punktu wymiany książek.
Lista nagrodzonych uczestników Akcji edukacyjnej „Czytaj z Muchą Odpaduchą” znajduje się w zakładce BIBLIOTEKA.
LISTA NAGRODZONYCH UCZESTNIKÓW AKCJI EDUKACYJNEJ
„Czytaj z Muchą Odpaduchą”
1. Hanna Cyparska kl.3b
2. Antonina Bartosik kl. 6b
3. Filip Kubiak kl. 3c
4. Katarzyna Orlik kl.3c
5. Martyna Bazan kl. 3b
6. Liwia Gadzalińska kl. 3c
7. Blanka Jabłońska kl. 5b
8. Emilia Kacprzyk kl. 3a
9. Zofia Milczarz kl. 2b
10. Bolesław Kaczmarek kl. 2a
11. Konstanty Kaczmarek kl. 2a
12. Lena Gajos kl.2 a
13. Franciszek Baranowski kl. 3c
14. Martyna Kowalik kl. 1a
Grudzień 2021
Pasowanie uczniów klasy Ia i Ib na czytelników biblioteki szkolnej
Pasowanie na Czytelnika w naszej szkole miało miejsce:
klasa Ib - 26.11. br., klasa Ia – 13.12.br.
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym, każda z klas pierwszych odwiedziła bibliotekę szkolną w innym terminie i w mniejszym składzie.
, podczas których zapoznali się z regulaminem biblioteki szkolnej i z jej księgozbiorem. Dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o książki i czego nie wolno robić czytając książkę.„Moja pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej”Uczniowie uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych
Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Specjalnie na tę okazję została przygotowana krótka część recytatorska w wykonaniu uczennic z klasy IIIa. Następnie uczniowie klasy pierwszej odgadywali zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek.
Po przyrzeczeniu nasi nowi czytelnicy otrzymali zakładki do książki („z prośbami książki”) oraz wspaniały zestaw książek z Instytutu Książki, przeznaczone nie tylko dla dzieci, ale i ich rodziców.
Na zakończenie spotkania, wszyscy nowi czytelnicy zostali zaproszeni do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów.
Punktem kulminacyjnym było wypożyczenie przez każdego ucznia – swojej pierwszej książki z biblioteki szkolnej.
Nauczyciel bibliotekarz
Monika Bartusz
Listopad 2021
Akcja edukacyjna pn. „Czytaj z Muchą Odpaduchą”
- Akcja polegała na zbiórce wśród uczniów książek, z których już nie korzystają, a mogą jeszcze służyć innym.
- Punkt wymiany książek (dzięki półce otrzymanej od organizatora) zasilany jest książkami przyniesionymi przez uczestników Akcji.
- Uczniowie, którzy przynieśli największą liczbę książek, otrzymali nagrodę w postaci maskotki Muchy Odpaduchy, maskotki Wróżki Odpadusi lub breloczka Muchy Odpaduchy.
- Organizatorem Akcji był Wydział Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Opola wraz z Zakładem Komunalnym w Opolu.
- Książki zbierane były w terminie: 08.11. - 06.12. 2021.
Październik 2021
Co czytali w dzieciństwie nasi nauczyciele,
czyli książka łączy pokolenia…
„Dzieci z Bullerbyn”, „Ania z Zielonego wzgórza”, „Akademia pana Kleksa”, „Karolcia”.
Celem całej akcji było podarowanie książkom drugiego życia i zachęcenie uczniów do wypożyczenia i przeczytania wspomnianych przez nauczycieli pozycji. Przygotowując akcję byliśmy żywo zainteresowani, czy tytuły, które dawniej były popularne, nadal cieszą się zainteresowaniem najmłodszych - czy są książki, które łączą pokolenia? Odpowiedź jest prosta: TAK! Czytanie zdecydowanie łączy pokolenia. Dlatego nie ma sensu dywagować na ten temat, tylko czytać od najmłodszych lat!Akcję przeprowadziła biblioteka szkolna z pomocą aktywu bibliotecznego, uczennic z klasy 7a: Martyna Antoszczyszyn, Wiktoria Barucha, Anna Ebisch.
Wszystkim nauczycielom, którzy przyłączyli się do akcji, dziękujemy.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Od 2001 roku obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom. Wiadomo bowiem, że czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć, uczy myślenia , poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. Czytanie to dobry pomysł na nudę, a czytać można wszystko, dla chcącego nic trudnego!
W związku z zasadami bezpieczeństwa, które należy zachować w ramach przeciwdziałaniu rozprzestrzenia się koronawirusa, głośne czytanie odbyło się w klasach.
Zajęcia biblioteczne przeprowadzono w klasach: I b, II a, II b, III a. Starsi uczniowie mieli możliwość wysłuchania fragmentu książki wybranej przez nauczyciela wychowawcę i polonistę. Natomiast młodsi uczniowie wysłuchali wierszy Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i „Opowiadań z morałem”, jak również czytali wspólnie na głos z panią z biblioteki. W ramach akcji biblioteka szkolna zorganizowała głośne czytanie w klasach I – III.
listopad 2020
MÓJ PRZYJACIEL MIŚ
rozstrzygnięcie konkursu plastycznego.
Z tej okazji Biblioteka Szkolona zorganizowała konkurs plastyczny dla uczniów klas I – III. Konkurs polegał na przedstawieniu postaci ulubionego misia – bohatera literatury dziecięcej. Na konkurs wpłynęło 26 niezwykłych prac, wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Bardzo trudno było wybrać te najpiękniejsze, dlatego Komisja Konkursowa postanowiła przyznać równorzędne nagrody dla wszystkich uczestników konkursu w postaci pamiątkowych dyplomów oraz nagród książkowych. Światowy Dzień Pluszowego Misia. 25 listopada obchodzony jest
W związku z sytuacją epidemiczną, o sposobie przekazania nagród poinformujemy w późniejszym terminie.
Prace zostały wyeksponowane w bilbliotece i stanowią piękną dekorację.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłowości w wykonaniu swojego ulubionego misia i zapraszamy do udziału za rok, zwłaszcza te dzieci, które nie zdążyły wykonać pracy przed zawieszeniem nauki stacjonarnej.
Pluszowy Miś to najsympatyczniejsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka.
W dniu „urodzin” sympatycznego bohatera książek, który mimo upływu lat, nadal jest częścią dziecięcego świata, zachęcamy do sięgnięcia po literaturę nie tylko z jego udziałem…
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych ogłaszamy konkursy:
1. Konkurs plastyczny zakładka do książki
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU
Najładniejsza zakładka do książki.
W dniu 29.10.2020r. odbyło się wręczenie nagród i dyplomów dla laureatów i uczestników konkursu bibliotecznego Najładniejsza zakładka do książki.
Do konkursu przystąpiło 68 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych. Nagrodzone prace konkursowe zostały wyeksponowane na gazetce w holu szkoły.