Miesiąc Bibliotek Szkolnych Godziny pracy 2023/2024 Nowości Z życia szkolnej biblioteki Goście w naszej bibliotece Nasze wizyty w MBP Testy do lektur Wykaz lektur kl. 1-3 Wykaz lektur kl. 4 Wykaz lektur kl. 5 Wykaz lektur kl. 6 Wykaz lektur kl. 7 Wykaz lektur kl. 8

Wykaz lektur kl. 1-3

• Afryka Kazika – Łukasz Wierzbicki
  • Dziadek i niedźwiadek – Łukasz Wierzbicki
  • Asiunia – Joanna Papuzińska
  • Cukierku, ty łobuzie! – Waldemar Cichoń
  • Detektyw Pozytywka – Grzegorz Kasdepke
  • Dziewczynka z parku – Barbara Kosmowska
  • Kapelusz Pani Wrony – Danuta Parlak
  • Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) – Justyna Bednarek
  • Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą – Agnieszka Frączek
  • Wścibscy – Dorota Gellner
  • Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie – Julita Grodek
  • Psie troski, czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca – Tom Justyniarski
  • Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły (fragmenty) – Piotr Kordyasz
  • Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych – Aleksandra i Daniel Mizielińscy
  • Baśnie (do wyboru) – Hans Christian Andersen
  • Brzechwa dzieciom – Jan Brzechwa
  • Dzieci z Bullerbyn – Astrid Lindgren
  • Doktor Dolittle i jego zwierzęta – Hugh Lofting
  • Drzewo do samego nieba – Maria Terlikowska
  • Karolcia – Maria Krüger Kruger
  • Najpiękniejsze wiersze – Danuta Wawiłow
  • O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach – Barbara Tylicka
  • O psie, który jeździł koleją – Roman Pisarski
  • Pamiętnik Czarnego Noska – Janina Porazińska
  • Wiersze dla dzieci – Julian Tuwim
  • Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata – Zofia Kossak-Szczucka
  • Piaskowy Wilk – Åsa Lind

Na etapie edukacji wczesnoszkolnej (klasy I-III szkoły podstawowej) najmłodsi uczniowie opanowują umiejętność czytania w połączeniu z komunikatywnym posługiwaniem się językiem ojczystym w mowie i w piśmie. Budowanie umiejętności czytania odbywa się przez codzienne czytanie przez nauczyciela fragmentów lektur oraz wspólne rozmowy o nich.

Propozycja lektur do wspólnego i indywidualnego czytania:

W podstawie programowej języka polskiego wskazuje się katalog lektur obowiązkowych, które muszą być zrealizowane oraz lektury uzupełniające, spośród których nauczyciel ma prawo wybrać dowolne pozycje (uwzględniając warunek, jakim jest liczba tych pozycji wyznaczona w podstawie programowej). Oprócz lektur obowiązkowych i uzupełniających, nauczyciel może również zaproponować inne utwory literackie, które uzna za wartościowe i ważne w realizacji programu nauczania, informuje przy tym resort.