Nawigacja

O mnie :-) Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami Światowy Dzień Rzucania Palenia Mapa myśli Program dla szkół Gdzie szukać pomocy

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Każdego roku w trzeci czwartek listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia. Pomysł obchodów narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Inicjatywna przyjęła się w również w wielu krajach Świata, w tym także   w Polsce.

23 stycznia odbyła się w Warszawie konferencja „Nikotynizm a zdrowie – nowe wyzwania dla zdrowia publicznego”, podczas której omówiono wyniki najnowszych badań nad szkodliwością palenia, ze szczególnym uwzględnieniem e-papierosów oraz systemów podgrzewania tytoniu.

Na temat negatywnego wpływu palenia na zdrowie napisano wiele. Jednak warto odnotować, że świadomość tego faktu wielkie koncerny tytoniowe miały już w latach 60 i mimo tego przez kolejne dekady palenie niezwykle skutecznie szkodzi ludziom.

·       Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła jakiś czas temu pandemię palenia tytoniu. Z alarmujących danych wynika, że jeżeli palacze nie porzucą nałogu, to liczba zgonów gwałtownie wzrośnie, osiągając prawie 600 mln w 2050 roku.

·       Według WHO, od 1990 r. nikotynizm jest na świecie drugim, po nadciśnieniu tętniczym, czynnikiem ryzyka śmierci.

·       W 2017 r. Special Eurobarometer opublikował dane dotyczące palenia papierosów przez Europejczyków. Wynika z nich, że nadal pali ponad jedna czwarta mieszkańców starego kontynentu.

·       Produkcja e-papierosów miała być alternatywą dla tradycyjnych papierosów przeznaczona dla osób chcących pozbyć się nałogu

Zgubna moda na e-papierosy wśród młodzieży

Po dekadzie od wejścia na polski rynek e-papierosów, wiemy, że nie są wolne od ryzyka i mogą stanowić punkt wejścia do nałogu dla młodzieży

Podczas warszawskiej konferencji poświęconej temu zagadnieniu ogłoszono, że od 2017r. popularność e-papierosów wzrosła aż o 600 proc. Zamiana tradycyjnych na papierosy elektroniczne miała być alternatywą dla osób chcących rzucić nałóg palenia papierosów, tymczasem rośnie liczba nastolatków używających  e -papierosów.

- Absolutnie nie chcemy zgodzić się z tym, że jest to papieros przeznaczony dla młodzieży. Bo on powinien być przeznaczony wyłącznie dla tych, którzy chcą rzucić palenie, i wtedy to jest dla mnie, jako krajowego konsultanta w dziedzinie zdrowia publicznego, akceptowalne – mówi dr hab. n. med. Jarosław Pinkas, krajowy konsultant ds. zdrowia publicznego.        

- Natomiast nie może to być papieros inicjacyjny.

Nieszkodliwe e-papierosy to mit

Profesor Paweł Górski, kierownik I Katedry Chorób Wewnętrznych i Kliniki Pneumonologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, stwierdził co prawda, że zawartość czynników toksycznych i kancerogennych w liquidach jest o 95 proc. mniejsza niż w wyrobach tytoniowych, ale dane te uzyskano na podstawie badań chłodnego płynu. A np. diacetyl po podgrzaniu staje się toksyczny, powodując obturacyjne zapalenie oskrzelików.

Bez względu na to, czy liquid jest chłodny czy podgrzany, zawartych w nim formaldehydów czy nitrozoamin, wystarczy do wywołania poważnych schorzeń układu oddechowego i krwionośnego lub choroby Alzheimera. Niebezpieczne są również substancje zapachowe, estry, np. cynamonowy ma silne działanie mutagenne. Nie znamy jeszcze odległych skutków używania e-papierosów w zakresie chorób nowotworowych, nie jest też jasny ich wpływ na przewlekłą patologię oskrzelowo-płucną. W tej chwili możemy mówić o poważnych zagrożeniu ostrą, ciężką niewydolnością oddechową.

Niedawno pojawiły się doniesienia, że e-papierosy mają negatywny wpływ na komórki układu odpornościowego i opóźniają procesy gojenia. Naukowcy z Virginia Commonwealth University dowiedli, że są przyczyną stresu oksydacyjnego, który prowadzi do uwalniania cytokin powodujących zapalenie dziąseł, a także osłabienie struktury zębów. Winowajcą jest toksyczna para.[1]

Myślę, że najbliższe lata ujawnią jeszcze inne działania niepożądane palenia e papierosów. Nie dajcie więc się wciągnąć w nałóg ulegając marketingowym manipulacjom koncernów produkujących e-papierosy.

Nasi uczniowie popierają inicjatywę Światowego Dnia Rzucania Palenia :-)

 


[1] https://www.medonet.pl/narodowy-test-zdrowia-polakow/zyj-zdrowiej,nieszkodliwe-e-papierosy-to-mit--oto-fakty,artykul,55070351.html

 

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Łangowskiego w Opolu
    45-834 Opole, ul. Cmentarna 7
  • 077 457 41 89

Galeria zdjęć